دندان های از دست رفته به وسیله دندان پزشکان غالبا  با بریج ها و یا دندان های مصنوعی جایگزین میگردند ، ولی باید بگوییم که معمولا ًایمپلنت های دندانی گزینه مناسبتری می باشند. زیرا هم دارای طول عمر بیشتری در مقایسه با بریج ها و دندان های مصنوعی می باشند و هم به خوبی دندان های طبیعی برای فرد جلوه می کنند.

لازم به ذکر است که برخلاف دندان های مصنوعی که متحرک بوده و می توان آن ها را از دهان برداشته یا در دهان گذاشت ؛ ایمپلنت دندانی ثابت و دائمی می باشند. به کار بردن پیچ تیتانیومی در استقرار ایمپلنت ها دوام بیشتری را نسبت به گزینه های دیگر ارائه می دهد.

زمان و هزینه کاشت دندان

معمولا ایمپلنت را در طی دو جلسه درمانی کار می گذارند و غالبا ً زمانی که بیمار تحت بی حسی موضعی می باشد یک جراح دهان و دندان ، پریودنتیست ، و یا دندانپزشک عمومی آن را کار می گذارد.تا آن هنگام که ایمپلنت دندانی به فک بیمار جوش بخورد نیاز به 3 تا 6 ماه زمان می باشد و اغلب یک پروتز موقت را دندان پزشک به ایمپلنت وصل می کندو و باید بگوییم که برای جراحی و کاشت هر ایمپلنت نیاز به کمتر از نیم ساعت زمان می باشد.

باید اشاره کنیم که در مقایسه با بریج دندان که معمولا بعد از 10 سال باید عوض شوند ، ایمپلنت دندانی خراب نمی شود. در ضمن یک نکته مثبت دیگر ایمپلنت های دندانی این می باشد که قرار دادن ایمپلنت های دندانی هیچ گونه مزاحمتی برای سایر دندان ها ندارد و چنانچه به درستی از آن ها مراقبت شده و بهداشت دهان و دندان رعایت شود می توانند دوام همیشگی داشته باشند.

لازم به ذکر است که متوسط قیمت ایمپلنت دندانی برای هر دندان تقریبا 2 تا 3 میلیوون تومان می باشد که این مبلغ شامل ایمپلنت و تاج می شود. اغلب شرکت های بیمه هزینه ایمپلنت را تقبل نمی کنند.

استفاده از ایمپلنت برای چه افرادی مناسب است؟

معمولا بیماران ایمپلنت های دندانی را به عنوان یک سرمایه گذاری طولانی مدت در بهداشت دهان و دندان خود در نظر می گیرند. خوشبختانه ایمپلنت های دندانی از میزان موفقیت بالایی تقریبا 95 درصد برخوردار می باشند. و ایمپلنت ها می توانند برای افرادی که دوست دارند یک فرآیند دندانی معمول و منطقی داشته باشند می تواند انتخاب خوبی به شمار روند . ولی استفاده از ایمپلنت ها برای همه افراد مناسب نمی باشد . امکان دارد دندانپزشکان استفاده از ایمپلنت را برای کسانی که دچار بیماری لثه بوده و یا افرادی که استخوان کافی برای حمایت از ایمپلنت تیتانیومی ندارند ، مناسب تشخیص ندهند که البته این موارد با انجام درمان های تکمیلی در بیشتر موارد قابل درمان می باشد. و برای استفاده از ایمپلنت دندانی کودکان هم که هنوز فک آن ها در حال رشد می باشد بایست تا اواخر نوجوانی صبر نموده و سپس اقدام به انجام ایمپلنت نمایند.

انواع ایمپلنت دندان

بهتر می باشد که پیش از انجام ایمپلنت سوالات زیر را از دندانپزشک خود مطرح کنید:

• آیا مسائل پزشکی یا سبک زندگی می تواند موجب شوند که ایمپلنت گزینه ی مناسبی برای یک فرد نباشد؟

کسانی که دچار مشکلات خاص مانند ، دیابت کنترل نشده و بیماری قلبی بوده و همین طور افرادی که سیگاری می باشند امکان دارد به معاینات و یا آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشند.

• چه کسی این فرآیند را انجام خواهد داد؟

احتمال دارد دندانپزشک ، با توجه به پیچیدگی های کار ، فرد را برای انجام ایمپلنت به یک جراح دهان و دندان و یا متخصص پروتز ارجاع دهد.

• انواع ایمپلنت دندان – ایمپلنت در چه مکانی و به چه نحوی ساخته می شود؟

بیشتر ایمپلنت های دندان که در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرند ، در کشور کره ساخته می شوند، و تعداد کمی برند های اروپایی و کمتر آمریکایی هم وجود دارند. ایمپلنت هایی که آمریکایی هستند غالبا تحت لیسانس کمپانی های معتبر آمریکایی نظارت و در کشور کره جنوبی تولید و بسته بندی می گردند و دلیل این مسئله هم محدودیت های ارتباطی بین دو کشور است که تامین قطعات را از کشور آمریکا با دشواری همراه می سازد.بنابراین باید به وسیله کشوری سوم همه این قطعات با کیفیت آمریکایی تامین و در دسترس پزشک قرار گیرند. لازم به ذکر است که قیمت ایمپلنت های های اروپایی بالاتر از دیگر ایمپلنت ها می باشد و باید اشاره کنیم که کشور فرانسه ، آلمان و ایتالیا ، کشورهایی می باشند که بهترین ایمپلنت های دنیا را تولید می کنند .

مدت زمان بهبود پیدا کردن لثه بعد از ایمپلنت چه قدر می باشد؟

با توجه به محلی که ایمپلنت در آن قرار داده می شود و همین طور تراکم استخوان ناحیه ، تقریبا ً می توان گفت که 2 تا 6 ماه زمان بعد از قرار دادن ایمپلنت نیاز می باشد تا لثه بیمار بهبود پیدا کند همچنین لازم به ذکر است که فک پایینی در مقایسه با فک بالایی زودتر بهبود پیدا می کند.

نتیجه گیری :

در صورتی که ایمپلنتی مورد استفاده قرار می گیرد از کیفیت خوبی برخوردار باشد و به وسیله دندان پزشکی حاذق و باتجربه در طی عمل جراحی در استخوان فک بیمار قرار داده شود و بیمار نیز بعد از کاشت ایمپلنت مراقبت های مورد نیاز را از ایمپلنت به عمل بیاورد وهمین طور بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کند ، ایمپلنت می تواند تا برای همیشه دوام داشته باشد و مریض از آن بهره ببرد زیرا ایمپلنت ها در مقایسه با دندان های مصنوعی هم دارای دوام بیشتری می باشند و هم فرد به خوبی می تواند با آن صحبت کرده و غذا را به خوبی بجود و هم ایمپلنت ها مانند دندان طبیعی دارای جلوه طبیعی تری می باشند.


برچست ها : ,,,,,,