ایمپلنت دندان باعث جایگزینی ریشه های دندان های معیوب و از دست رفته می شود. و از آن جایی که بسیار به دندان های طبیعی شباهت دارد می تواند بهترین پیشنهاد برای شما باشد. اما برای تاثیرگذاری در این روش احتیاج به استخوان کافی در فک داریم که در صورت فقدان این استخوان باید با پیوند استخوان آن را جایگزین کرد. در ادامه مقاله فرایند کامل نحوه ی پیوند استخوان در جراحی ایمپلنت را بررسی می نمایید.

خطرات جراحی ایمپلنت

مانند هر عمل جراحی ، عمل جراحی کاشت دندان خطرات سلامتی را نیز به همراه دارد. اگرچه مشکلات نادر هستند ولی در صورت بروز، معمولاً می توان  آن ها را به راحتی درمان کرد.

خطرات جراحی ایمپلنت شامل موارد زیر است:

عفونت در محل کاشت

صدمه یا آسیب به ساختارهای اطراف آن ، مانند سایر دندان ها یا رگ های خونی

آسیب عصبی ، که می تواند باعث درد ، بی حسی یا سوزن شدن در دندانهای طبیعی ، لثه ها ، لب ها یا چانه شما شود

مشکلات سینوس ، هنگامی که ایمپلنت های دندانی در فک فوقانی قرار می گیرند؛ ممکن است در یکی از حفره های سینوس شما نفوذ کند.  در این صورت با پیوند استخون در کف سینوس ، ضخامت استخوان درآن ناحیه انجام می شود.

 

فرایند کاشت دندان

عمل جراحی کاشت دندان معمولاً یک عمل جراحی سرپایی است که با مراحل بهبودی در زمان مشخص انجام می شود. فرآیند قرار دادن کاشت دندان شامل مراحل مختلفی از جمله:

 

خارج کردن ریشه های فرسوده و آسیب دیدگی های دندان

در صورت لزوم آماده سازی استخوان فک (پیوند)

قرار دادن ایمپلنت دندان

رشد و بهبودی استخوان

قرار دادن اباتمنت

قرار دادن دندان مصنوعی

کل فرآیند می تواند ماههای زیادی از ابتدا تا انتها زمان بخواهد. بیشتر آن زمان به بهبودی و انتظار برای رشد استخوان جدید در فک شما اختصاص دارد. و بسته به وضعیت شما، بعضی مواقع می توان برخی مراحل را با هم ترکیب کرد.

چه زمانی به پیوند استخوان دندان نیاز داریم؟

اگر استخوان فک شما به اندازه کافی ضخیم نباشد یا خیلی نرم باشد؛ ممکن است قبل از انجام عمل جراحی کاشت دندان به پیوند استخوان احتیاج پیدا کنید. به این دلیل است که عمل جویدنی قدرتمند دهان شما فشار زیادی به استخوان شما وارد می کند. و اگر نتواند ایمپلنت را پشتیبانی کند، احتمالاً عمل جراحی از بین خواهد رفت. پیوند استخوان می تواند پایه محکم تری برای کاشت ایجاد کند.

پیوند استخوان برای ایمپلنت سینوس

پیوند استخوان در ایمپلنت

 

چندین ماده پیوند استخوان وجود دارد که می توان از آنها برای بازسازی استخوان فک استفاده کرد. گزینه ها ممکن است شامل پیوند استخوان طبیعی باشد ، مانند مکان دیگری در بدن شما. یا پیوند استخوان مصنوعی مانند مواد جایگزین استخوان که می تواند ساختارهای حمایتی برای رشد استخوان جدید باشد. با پزشک خود در مورد گزینه هایی که برای شما بهتر خواهد بود صحبت کنید.

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا استخوان جدید پیوندی برای پشتیبانی از کاشت دندان بتواند آن را حمایت کند. در برخی موارد ، شما فقط نیاز به پیوند استخوان جزئی دارید؛ که می تواند همزمان با عمل جراحی کاشت انجام شود. وضعیت فک شما نحوه عملکرد شما را تعیین می کند.

قرار دادن کاشت دندان

در حین جراحی برای قرار دادن کاشت دندان؛ جراح دهان شما برای باز کردن لثه و در معرض استخوان برش ایجاد می کند. سوراخ ها به استخوان حفر می شوند که در آن قسمت فلزی کاشت دندان قرار می گیرد. از آنجایی که این پست به عنوان ریشه دندان عمل می کند ، در اعماق استخوان کاشته می شود.

هنگامی که پست کاشت فلز در استخوان فک شما قرار می گیرد ، استخراج ترکیب شروع می شود. در طی این فرآیند ، استخوان فک با سطح ایمپلنت دندانی رشد کرده و متحد می شود. این فرایند ، که می تواند چند ماه طول بکشد؛ به ایجاد یک پایه محکم برای دندان مصنوعی جدید شما کمک می کند؛ دقیقاً مانند ریشه برای دندانهای طبیعی شما.

 

قرار دادن اباتمنت

برای قرار دادن اباتمنت (اتصال دهنده یا کانکتور) جراح لثه؛ شما را مجدداً در معرض کاشت دندان قرار می دهدabutment به ایمپلنت دندان متصل است. سپس بافت لثه بسته می شود، اما هنوز تمام نشده است. در بعضی موارد ، هنگام کاشت پست ، abutment به پست فلزی ایمپلنت دندان وصل می شود. این بدان معنی است که شما به یک عمل جراحی اضافی احتیاج نخواهید داشت. بعد از اتمام عمل جراحی ، لثه های شما باید حدود دو هفته قبل از اتصال دندان مصنوعی بهبود یابد.

دندان های مصنوعی جدید خود را انتخاب کنید

پس از بهبود لثه ها ، برداشت های بیشتری از دهان و دندان های باقی مانده خواهید داشت. این برداشت ها برای ساخت تاج دندان مصنوعی شما استفاده می شود. تاج را می توان زمانی که استخوان فک شما به اندازه کافی قوی شد، بر روی دندان قرار گیرد.

شما و متخصص دندانپزشکی خود می توانید دندان مصنوعی را انتخاب کنید که قابل جابجایی؛ ثابت یا ترکیبی از هر دو باشد:

پروتز متحرک

این نوع شبیه به یک پروتز متحرک معمولی است و می تواند یک پروتز جزئی یا کامل باشد. که شامل دندانهای سفید مصنوعی است و به راحتی در جای خود قرار می گیرد. به راحتی می توان آن را برای ترمیم یا تمیز کردن روزانه جا به جا کرد.

پروتز ثابت

در این نوع ، یک دندان مصنوعی بطور دائم روی ایمپلنت فرد پیچ خورده است. شما نمی توانید دندان را برای تمیز کردن یا هنگام خواب پاک کنید. بیشتر اوقات ، هر تاج به ایمپلنت دندان خود متصل است. با این حال ، از آنجا که ایمپلنت ها به طور فوق العاده قوی هستند؛ در صورت اتصال به یکدیگر ، چندین دندان را می توان با یک ایمپلنت جایگزین کرد.

بعد از عمل

چه جراحی کاشت دندان در یک مرحله و چه در چند مرحله انجام شود؛ ممکن است برخی از ناراحتی های معمولی مرتبط با هر نوع جراحی دندان را تجربه کنید. مانند:

تورم لثه و صورت شما
کبودی پوست و لثه شما
درد در محل کاشت
خونریزی جزئی

ممکن است بعد از جراحی کاشت دندان به داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیک احتیاج داشته باشید. اگر تورم ، ناراحتی یا هر مشکلی دیگر در روزهای بعد از عمل پیش آید ، با جراح دهان خود تماس بگیرید.

بعد از هر مرحله از عمل؛ ممکن است شما نیاز به خوردن غذاهای نرم داشته باشید در حالی که محل جراحی بهبود می یابد. به طور معمول ، جراح شما از بخیه هایی استفاده می کند که به خودی خود از بین می روند. اما اگر این اتفاق نیفتاد، پزشک آنها را از بین می برد.

نتایج

بیشتر کاشت های دندان موفقیت آمیز هستند. با این وجود ، بعضی اوقات استخوان به اندازه کافی به کاشت فلز پیوند نمی خورد. به عنوان مثال ، استعمال سیگار ممکن است به نارسایی و عوارض ایمپلنت کمک کند. اگر استخوان نتواند به اندازه کافی فیوز شود ایمپلنت برداشته می شود. استخوان تمیز می شود و می توانید طی حدود سه ماه دوباره این روش را امتحان کنید.

رعایت نکات زیر می تواند به تسریع روند درمان ایمپلنت بهتر شما کمک کند:

بهداشت عالی دهان را درست مانند دندانهای طبیعی خود تمرین کنید. ایمپلنت ها، دندان های مصنوعی و لثه را تمیز نگه دارید. برس های مخصوص طراحی شده مانند قلم مو بین دندان که بین دندان ها کشیده می شوند؛ می توانند به تمیز کردن ناخن ها و میخچه های اطراف دندان ها ، لثه ها و پست های فلزی کمک کنند.

مرتباً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. برای اطمینان از سلامتی و عملکرد صحیح ایمپلنت ها؛ معاینات دندانپزشکی را انجام دهید و توصیه های مربوط به پاکسازی های حرفه ای را دنبال کنید. اجسام سخت مانند یخ و آب نبات های سخت را؛ که می توانند تاج های شما یا حتی دندانهای طبیعی شما را بشکند، نجوید. از مصرف تنباکو و محصولات کافئین دار که باعث تغییر رنگ دندان ها می شود خودداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فناوری کاشت ایمپلنت دندان، امروز با دندانپزشکی آدرینا در شرق تهران واقع در نارمک تماس بگیرید:    09197214685    -   77933549 -  77971183 -021


برچست ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,